Miesięczne archiwum: Czerwiec 2017

Muzeum Narodowe

20170627_131514W ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, 27 czerwca 2017r. przedstawiciele naszego Warsztatu skorzystali z możliwości wyjazdu do Muzeum Narodowego w Krakowie. Nasi podopieczni zobaczyli trzy ekspozycje stałe znajdujące się w Głównym Gmachu Muzeum Narodowego. Były to: „Galeria Sztuki Polskiej XX wieku”, „Galeria Rzemiosła Artystycznego” i „Galeria Broń i Barwa w Polsce”, która na naszych podopiecznych  zrobiła największe wrażenie i cieszyła się największym zainteresowaniem.

 

 

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcie: Krzysztof Kędra

Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Wielickim

dsc02871Nasz Warsztat został zaproszony przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce na obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Odpowiadając na zaproszenie, 26 czerwca 2017r. nasza grupa artystyczna zaprezentowała się na scenie w Kampusie Wielickim z najnowszym spektaklem pt.: „PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA”. Przedstawienie na wszystkich wywarło ogromne wrażenie. Otrzymaliśmy liczne gratulacje i kilka propozycji, aby z tym przedstawieniem wystąpić jeszcze w innych placówkach. Jako widzowie, również podziwialiśmy występy niepełnosprawnych z innych WTZ-ów czy ŚDS-ów. Mieliśmy także możliwość obejrzenia wystawy prac plastycznych oraz wzięcia udziału w warsztatach twórczości osób niepełnosprawnych. Wraz z innymi uczestnikami imprezy, od organizatorów otrzymaliśmy ciepły posiłek oraz słodkości i napoje.

 

 

Tekst: Marzena Palka

 

Zdjęcia: Iwona Kubat Czytaj dalej

XV Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach

39W tym roku po raz pierwszy podolański Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych trwał tylko jeden dzień i odbył się w niedzielę 25 czerwca. Na tej znanej nam już scenie, wystawiliśmy nasz ostatnio wyreżyserowany spektakl pt.: „PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA”, który na GAUDIUM w październiku 2016 roku zdobył nagrodę publiczności i zajął III miejsce. Jak się okazało, tym razem podolańska scena należała do nas! Wystawiony przez nas spektakl zdobył I miejsce! Radość wśród naszych artystów była ogromna – po raz pierwszy w Podolanach mamy miejsce I! Występ został doceniony nie tylko przez jury, ale i przez licznie zgromadzoną publiczność. Po występie wiele osób podchodziło, by pogratulować nam pomysłu, reżyserii i pięknej gry aktorskiej. W tym dniu, jako laureaci i zdobywcy najwyższego miejsca, wystąpiliśmy po raz drugi podczas Gali Laureatów.

Spektakl opowiada o planach i marzeniach, jakie każdy z nas ma na przyszłość. Jednak życie pokazuje, że nie zawsze mamy możliwość, aby je realizować. Często bowiem zdarza się tak, że naszym życiem kieruje ktoś inny, komu musimy się podporządkować, kto chce nami sterować i wskazuje nam ścieżki, którymi mamy podążać. Czy na pewno tak musi być? Czy musimy dawać na to przyzwolenie?

W przedstawieniu udział wzięli: Małgorzata Burkowicz, Anna Plewa, Alberta Korta, Elżbieta Majka, Andrzej Burkowicz, Krystian Baczyński, Grzegorz Cichoń, Marek Cichoń, Krzysztof Kędra, Krzysztof Miśkowicz, Waldemar Korba i Robert Kruczek.

Spektakl opracowały i przygotowały: Marzena Palka, Edyta Toporkiewicz, Iwona Kubat. Rekwizyty zostały przygotowane w pracowniach: drewna i technik różnych oraz krawiecka.

Jesteśmy ogromnie szczęśliwi i dumni, że nasze starania i ciężka praca zostały zauważone i ocenione na najwyższym poziomie. Taka ocena dodaje skrzydeł i chęci do dalszej pracy, która nam wszystkim sprawia wiele radości i daje ogromną satysfakcję. Większość naszych uczestników nie wyobraża sobie być w Warsztacie i nie brać udziału w próbach i występach, choć czasem plan zajęć jest bardzo napięty. Często dopytują się, kiedy będą próby, kiedy następne, nowe przedstawienie? Oni tym żyją, realizują się i dzięki występom czują się potrzebni. Wiedzą, że przez to, jako osoby niepełnosprawne, również mają coś do zaoferowania społeczeństwu. Wystawianie naszych spektakli w różnych miejscach i na różnych imprezach, to szeroko rozumiana integracja społeczna, która jest pierwotnym i naturalnym stanem i wszyscy powinniśmy do niego zmierzać.

25 czerwca 2017 roku, kolejna Podolańska Statuetka wędruje do WTZ Łapanów, ale teraz jest to STATUETKA ZA MIEJSCE I!

 

 

Tekst: Marzena Palka

 

Zdjęcia: Iwona Kubat

Czytaj dalej

MAMY NOWEGO BUSA!    

65Ponad dwa lata starań i zabiegań o nowego busa dla podopiecznych naszego Warsztatu wreszcie zostały sfinalizowane. Dzięki pomocy starosty bocheńskiego, pana Ludwika Węgrzyna oraz dyrektor PCPR-u w Bochni, pani Elżbiety Paczyńskiej, już trzeci miesiąc nasi uczestnicy dojeżdżają na zajęcia nowym busem, wyposażonym w klimatyzację i przystosowanym do przewożenia osób z niepełną sprawnością. Nasz nowy bus marki Mercedes Sprinter, może przewozić 20 osób w warunkach komfortowych w porównaniu do poprzedniego już wysłużonego.

Zakup pojazdu możliwy był dzięki pieniądzom z „Programu wyrównywania różnic między regionami III”, który został zorganizowany przez Krakowski Oddział PFRON. Program koordynowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni.

Całkowity koszt zakupu samochodu oraz wyposażenia go i dostosowania do potrzeb naszych niepełnosprawnych wyniósł 284.309,03 PLN. Zdecydowaną większość – 177 tysięcy złotych – stanowiło dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Starostwo Powiatu Bocheńskiego dopłaciło nam 50 tysięcy złotych, a resztę, czyli 57.082,03 wpłacił Warsztat ze środków uzyskanych podczas aukcji przeprowadzonej specjalnie na ten cel w styczniu 2016 roku, ze środków wpłaconych na 1%, a także z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży poprzedniego auta. Nie byłoby nas stać, aby ze środków warsztatowych dołożyć tak wielką dla nas kwotę, dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim naszym sponsorom i sprzymierzeńcom, że wspierając nas w ten sposób, przyczynili się do zakupu naszego nowego busa.

Uroczyste przekazanie i poświęcenie busa odbyło się 22 czerwca 2017 r. przy Restauracji Herbowa w Łapanowie. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, którzy współpracują i wspierają WTZ – dyrektorzy szkół, właściciele lokalnych firm, radni powiatowi i gminni. Swoją obecnością zaszczycił nas również Starosta Bocheński pan Ludwik Węgrzyn oraz dyrektor PCPR-u pani Elżbieta Paczyńska. Oczywiście nie zabrakło tych najważniejszych, dla których bus został zakupiony, czyli podopiecznych Warsztatu oraz kadry, a także rodziców uczestników.

Prezes Stowarzyszenia „Otwarte Serca” ks. proboszcz Tadeusz Jarzębak rozpoczął uroczystość serdecznie wszystkich witając i dziękując za przybycie, po czym, uroczystego błogosławieństwa i poświęcenia busa dokonał ks. wikariusz Robert Anusiewicz. Następnie głos zabrał Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn a także przedstawiciele Stowarzyszenia dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby Warsztat mógł mieć nowy samochód.  Po przemówieniach przeszliśmy do Restauracji, gdzie zaproszeni goście w trakcie oczekiwania na pyszny obiad, mieli możliwość zobaczyć nasz spektakl pt. „Po drugiej stronie lustra”. Istotnym epizodem, na który wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy, był wjazd na salę tortu z figurką wiernie odzwierciedlającą naszego nowego busa. Pierwszy kawałek tortu został ukrojony przez osoby, które najbardziej przyczyniły się do tego, że możemy wreszcie cieszyć się nowym pojazdem, czyli przez Starostę Bocheńskiego pana Ludwika Węgrzyna i dyrektor PCPR-u panią Elżbietę Paczyńską.

Jeszcze raz szczególne podziękowania i wyrazy wdzięczności składamy na ręce Starosty Bocheńskiego, pana Ludwika Węgrzyna i dyrektor PCPR-u w Bochni pani Elżbiety Paczyńskiej za pomoc formalno – prawną i koordynację tego ważnego dla nas przedsięwzięcia,  a także wszystkim Darczyńcom za szlachetne serce, bezinteresowną pomoc i życzliwość, wrażliwość społeczną oraz rozumienie problemów i potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dziękujemy również właścicielom Restauracji HERBOWA, państwu Agnieszce i Jerzemu Zastawniakom, za darmowe udostępnienie lokalu na dzisiejszą uroczystość, a także wszystkim pracownikom za pomoc i obsługę naszych gości.

 

 

Tekst: Marzena Palka

 

Zdjęcia: Edyta Toporkiewicz, Józef Drożdż

Czytaj dalej