XV Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach

39W tym roku po raz pierwszy podolański Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych trwał tylko jeden dzień i odbył się w niedzielę 25 czerwca. Na tej znanej nam już scenie, wystawiliśmy nasz ostatnio wyreżyserowany spektakl pt.: „PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA”, który na GAUDIUM w październiku 2016 roku zdobył nagrodę publiczności i zajął III miejsce. Jak się okazało, tym razem podolańska scena należała do nas! Wystawiony przez nas spektakl zdobył I miejsce! Radość wśród naszych artystów była ogromna – po raz pierwszy w Podolanach mamy miejsce I! Występ został doceniony nie tylko przez jury, ale i przez licznie zgromadzoną publiczność. Po występie wiele osób podchodziło, by pogratulować nam pomysłu, reżyserii i pięknej gry aktorskiej. W tym dniu, jako laureaci i zdobywcy najwyższego miejsca, wystąpiliśmy po raz drugi podczas Gali Laureatów.

Spektakl opowiada o planach i marzeniach, jakie każdy z nas ma na przyszłość. Jednak życie pokazuje, że nie zawsze mamy możliwość, aby je realizować. Często bowiem zdarza się tak, że naszym życiem kieruje ktoś inny, komu musimy się podporządkować, kto chce nami sterować i wskazuje nam ścieżki, którymi mamy podążać. Czy na pewno tak musi być? Czy musimy dawać na to przyzwolenie?

W przedstawieniu udział wzięli: Małgorzata Burkowicz, Anna Plewa, Alberta Korta, Elżbieta Majka, Andrzej Burkowicz, Krystian Baczyński, Grzegorz Cichoń, Marek Cichoń, Krzysztof Kędra, Krzysztof Miśkowicz, Waldemar Korba i Robert Kruczek.

Spektakl opracowały i przygotowały: Marzena Palka, Edyta Toporkiewicz, Iwona Kubat. Rekwizyty zostały przygotowane w pracowniach: drewna i technik różnych oraz krawiecka.

Jesteśmy ogromnie szczęśliwi i dumni, że nasze starania i ciężka praca zostały zauważone i ocenione na najwyższym poziomie. Taka ocena dodaje skrzydeł i chęci do dalszej pracy, która nam wszystkim sprawia wiele radości i daje ogromną satysfakcję. Większość naszych uczestników nie wyobraża sobie być w Warsztacie i nie brać udziału w próbach i występach, choć czasem plan zajęć jest bardzo napięty. Często dopytują się, kiedy będą próby, kiedy następne, nowe przedstawienie? Oni tym żyją, realizują się i dzięki występom czują się potrzebni. Wiedzą, że przez to, jako osoby niepełnosprawne, również mają coś do zaoferowania społeczeństwu. Wystawianie naszych spektakli w różnych miejscach i na różnych imprezach, to szeroko rozumiana integracja społeczna, która jest pierwotnym i naturalnym stanem i wszyscy powinniśmy do niego zmierzać.

25 czerwca 2017 roku, kolejna Podolańska Statuetka wędruje do WTZ Łapanów, ale teraz jest to STATUETKA ZA MIEJSCE I!

 

 

Tekst: Marzena Palka

 

Zdjęcia: Iwona Kubat