Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

DSC0030321 czerwca 2016 r. w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele naszego Warsztatu mieli możliwość wyjazdu do Muzeum Narodowego w Krakowie, aby zwiedzić Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Pani przewodnik, opowiadając ciekawe historie na temat obrazów największych polskich mistrzów, oprowadziła nas po wszystkich 5-ciu Salach znajdujących się w Galerii. Wiele obrazów zrobiło na nas ogromne wrażenie, jednak dzieła, którymi najbardziej zachwycaliśmy się  to: „Hołd Pruski” i „Wernyhora” Jana Matejki, „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego” a także „Czwórka” Józefa Chełmońskiego.

W Galerii Sztuki, oprócz podziwiania obrazów, czekała nas niespodzianka: pani przewodnik przygotowała dla nas mini warsztaty malarskie. Na przygotowanych przez panią kartkach ze szkicem portretu, wzorując się na tych znajdujących się w Galerii, mieliśmy możliwość wykończyć szkic tak, aby powstał piękny portret. Każdy z nas w tym momencie poczuł się jak wielki artysta i naprawdę wszyscy bardzo przykładaliśmy się do pracy. Dlatego też, w niedługim czasie powstało kilkanaście oryginalnych portretów, obrazów, jakich nie powstydziłby się żaden artysta.

 

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Edyta Toporkiewicz