MAMY NOWEGO BUSA!    

65Ponad dwa lata starań i zabiegań o nowego busa dla podopiecznych naszego Warsztatu wreszcie zostały sfinalizowane. Dzięki pomocy starosty bocheńskiego, pana Ludwika Węgrzyna oraz dyrektor PCPR-u w Bochni, pani Elżbiety Paczyńskiej, już trzeci miesiąc nasi uczestnicy dojeżdżają na zajęcia nowym busem, wyposażonym w klimatyzację i przystosowanym do przewożenia osób z niepełną sprawnością. Nasz nowy bus marki Mercedes Sprinter, może przewozić 20 osób w warunkach komfortowych w porównaniu do poprzedniego już wysłużonego.

Zakup pojazdu możliwy był dzięki pieniądzom z „Programu wyrównywania różnic między regionami III”, który został zorganizowany przez Krakowski Oddział PFRON. Program koordynowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni.

Całkowity koszt zakupu samochodu oraz wyposażenia go i dostosowania do potrzeb naszych niepełnosprawnych wyniósł 284.309,03 PLN. Zdecydowaną większość – 177 tysięcy złotych – stanowiło dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Starostwo Powiatu Bocheńskiego dopłaciło nam 50 tysięcy złotych, a resztę, czyli 57.082,03 wpłacił Warsztat ze środków uzyskanych podczas aukcji przeprowadzonej specjalnie na ten cel w styczniu 2016 roku, ze środków wpłaconych na 1%, a także z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży poprzedniego auta. Nie byłoby nas stać, aby ze środków warsztatowych dołożyć tak wielką dla nas kwotę, dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim naszym sponsorom i sprzymierzeńcom, że wspierając nas w ten sposób, przyczynili się do zakupu naszego nowego busa.

Uroczyste przekazanie i poświęcenie busa odbyło się 22 czerwca 2017 r. przy Restauracji Herbowa w Łapanowie. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, którzy współpracują i wspierają WTZ – dyrektorzy szkół, właściciele lokalnych firm, radni powiatowi i gminni. Swoją obecnością zaszczycił nas również Starosta Bocheński pan Ludwik Węgrzyn oraz dyrektor PCPR-u pani Elżbieta Paczyńska. Oczywiście nie zabrakło tych najważniejszych, dla których bus został zakupiony, czyli podopiecznych Warsztatu oraz kadry, a także rodziców uczestników.

Prezes Stowarzyszenia „Otwarte Serca” ks. proboszcz Tadeusz Jarzębak rozpoczął uroczystość serdecznie wszystkich witając i dziękując za przybycie, po czym, uroczystego błogosławieństwa i poświęcenia busa dokonał ks. wikariusz Robert Anusiewicz. Następnie głos zabrał Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn a także przedstawiciele Stowarzyszenia dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby Warsztat mógł mieć nowy samochód.  Po przemówieniach przeszliśmy do Restauracji, gdzie zaproszeni goście w trakcie oczekiwania na pyszny obiad, mieli możliwość zobaczyć nasz spektakl pt. „Po drugiej stronie lustra”. Istotnym epizodem, na który wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy, był wjazd na salę tortu z figurką wiernie odzwierciedlającą naszego nowego busa. Pierwszy kawałek tortu został ukrojony przez osoby, które najbardziej przyczyniły się do tego, że możemy wreszcie cieszyć się nowym pojazdem, czyli przez Starostę Bocheńskiego pana Ludwika Węgrzyna i dyrektor PCPR-u panią Elżbietę Paczyńską.

Jeszcze raz szczególne podziękowania i wyrazy wdzięczności składamy na ręce Starosty Bocheńskiego, pana Ludwika Węgrzyna i dyrektor PCPR-u w Bochni pani Elżbiety Paczyńskiej za pomoc formalno – prawną i koordynację tego ważnego dla nas przedsięwzięcia,  a także wszystkim Darczyńcom za szlachetne serce, bezinteresowną pomoc i życzliwość, wrażliwość społeczną oraz rozumienie problemów i potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dziękujemy również właścicielom Restauracji HERBOWA, państwu Agnieszce i Jerzemu Zastawniakom, za darmowe udostępnienie lokalu na dzisiejszą uroczystość, a także wszystkim pracownikom za pomoc i obsługę naszych gości.

 

 

Tekst: Marzena Palka

 

Zdjęcia: Edyta Toporkiewicz, Józef Drożdż