Miesięczne archiwum: Czerwiec 2018

Wyjazd do Krakowskiego Muzeum Narodowego w Sukiennicach

dsc0463428 czerwca 2018r. w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych KOCHAM  KRAKÓW  Z  WZAJEMNOŚCIĄ, część naszych podopiecznych miała możliwość zobaczyć GALERIĘ SZTUKI POLSKIEJ XIX w. w Sukiennicach. Jest to najstarszy oddział Muzeum Narodowego. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem oglądali polską rzeźbę i malarstwo z XIX wieku, zgromadzone w czterech salach na I piętrze gmachu Sukiennic. Mogliśmy tam zobaczyć najpiękniejsze dzieła największych polskich mistrzów.

 

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Iwona Kubat Czytaj dalej

Wyjazd do Muzeum Narodowego w Krakowie

dsc0461927 czerwca 2018r. w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych KOCHAM  KRAKÓW  Z  WZAJEMNOŚCIĄ, część naszych podopiecznych pojechała do Muzeum Narodowego w Krakowie. Tym razem zwiedzający mieli możliwość zobaczyć dwie wystawy: Wyspiański oraz ekspozycję

„DAMA Z GRONOSTAJEM” LEONARDA DA VINCI.

 

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Katarzyna Skimina, Jolanta Drożdż Czytaj dalej

Wyjazd do Muzeum Narodowego w Krakowie

dsc0447326 czerwca 2018r. w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych KOCHAM  KRAKÓW  Z  WZAJEMNOŚCIĄ, zwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Krakowie.

Muzeum prezentuje obecnie kilka wystaw czasowych. My zobaczyliśmy dwie z nich. Wystawa „TERAZ KOMIKS” zrobiła na nas wszystkich ogromne wrażenie. Oglądając prezentowane komiksy, różnego rodzaju figurki przedstawiające postacie z komiksów, czasopisma oraz wiele innych eksponatów, wspominaliśmy lata naszego dzieciństwa, kiedy to na co dzień mieliśmy do czynienia z tymi przedmiotami. Druga, to ekspozycja jednego z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najpiękniejszy obraz w polskich zbiorach: „DAMA Z GRONOSTAJEM” LEONARDO DA VINCI.

Z ekspozycji stałych zwiedziliśmy Galerię „BROŃ I BARWA W POLSCE”, która najbardziej zainteresowała męską część naszych podopiecznych. Panowie z dużym zaciekawieniem oglądali dawne militaria – ponad 2000 eksponatów związanych z dawną wojskowością od czasów średniowiecza do II wojny światowej.

Duże wrażenie wywarła na nas GALERIA  RZEMIOSŁA  ARTYSTYCZNEGO, która w dziewięciu salach wystawowych i dwóch aneksach prezentuje blisko 4 tysiące cudownych zabytków.

Wszyscy jesteśmy oczarowani wystawami i eksponatami, jakie znajdują się w krakowskim Muzeum Narodowym.

 

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Iwona Kubat, Edyta Toporkiewicz, Józef Drożdż

Czytaj dalej

Kolejny sukces w Podolanach!

dsc0445923 i 24 czerwca 2018r. w Podolanach odbył się XVI Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych, w którym po raz kolejny wzięliśmy udział. W tym roku na podolańskiej scenie pokazaliśmy spektakl pt.: „ZNIEWOLENI”. Nasze przedstawienie wywarło bardzo pozytywne wrażenie na jury, gdyż spośród 19 występujących zespołów, przyznało nam III miejsce. Również publiczność była zachwycona naszym spektaklem, o czym świadczyły liczne gratulacje, jakie składano nam po występie.

Jako zdobywcy III miejsca, w drugim dniu Festiwalu wystąpiliśmy podczas Gali Laureatów, odbierając Podolańską Statuetkę oraz nagrodę za udział. Podczas wręczania Statuetki, przewodnicząca jury, prof. Elżbieta Minczakiewicz, życząc nam jeszcze wielu takich sukcesów, gratulowała pomysłu, reżyserii oraz wspaniałej gry aktorskiej.

Nasz spektakl przedstawia codzienność, w jakiej obecnie żyjemy. Codzienność, która wypełniona jest gadżetami ze świata nauki i techniki. Z jednej strony ułatwiają nam one życie ale z drugiej – zamykają nas przed ekranami komputerów, telefonów i ipod-ów. Każdy z nas żyje w swoim świecie. Przechodzimy obok siebie, często nie zwracając na siebie uwagi. Jesteśmy coraz bardziej obojętni na innych, zabiegani, konfliktowi i samolubni. Zapominamy, że najważniejsza jest bliskość drugiego człowieka, rozmowa z nim i wspólne spędzanie wolnego czasu.

W przedstawieniu wystąpili: MAŁGORZATA BURKOWICZ, ALBERTA KORTA, ANNA PLEWA, WALDEMAR KORBA, KRZYSZTOF KĘDRA, KRZYSZTOF MIŚKOWICZ, ANDRZEJ BURKOWICZ, GRZEGORZ CICHOŃ, MAREK CICHOŃ, KRYSTIAN BACZYŃSKI, ROBERT KRUCZEK, PAWEŁ KUKLA, MAREK NOWAK i IGNACY KURAS, ZBIGNIEW MUSIAŁ I ANDRZEJ PISKORZ.

Spektakl opracowały i przygotowały: MARZENA PALKA i EDYTA TOPORKIEWICZ.

Rekwizyty zostały przygotowane w pracowni rękodzieła artystycznego i krawieckiej.

Cieszymy się, że kolejny raz nasza ciężka praca włożona w przygotowanie przedstawienia została doceniona. Nasi podopieczni mają ogromną satysfakcję z tego, że z Podolan przywieźliśmy już czwartą Statuetkę.

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Iwona Kubat Czytaj dalej