Kamienica Szołayskich

DSC0046322 czerwca 2016 r. w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele naszego Warsztatu skorzystali z możliwości wyjazdu do Muzeum Narodowego w Krakowie. Tym razem zwiedzaliśmy część Kamienicy Szołayskich znajdującej się w Krakowie na Placu Szczepańskim.

Pani przewodnik oprowadziła nas po Oddziele im. Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, jednego z największych darczyńców Muzeum. Mogliśmy tam podziwiać różnorodne eksponaty sztuki japońskiej zgromadzone przez Jasieńskiego a także zbiór malarstwa i grafiki polskiej z przełomu XIX i XX wieku, zespół sztuki azjatyckiej, kobierce, kilimy, meble i przedmioty rzemiosła artystycznego. Ponadto w Muzeum znajdowały się oryginalne różności z domu Jasieńskiego, który gromadząc wiele cennych rzeczy, pragnął, aby zachowały się one dla przyszłych pokoleń. Jasieński takim sposobem chciał pokazać, że nie tylko Japonia ma swoją piękną kulturę i dzieła sztuki ale także mamy je my, Polacy.

 

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Józef Drożdż

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

DSC0030321 czerwca 2016 r. w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele naszego Warsztatu mieli możliwość wyjazdu do Muzeum Narodowego w Krakowie, aby zwiedzić Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Pani przewodnik, opowiadając ciekawe historie na temat obrazów największych polskich mistrzów, oprowadziła nas po wszystkich 5-ciu Salach znajdujących się w Galerii. Wiele obrazów zrobiło na nas ogromne wrażenie, jednak dzieła, którymi najbardziej zachwycaliśmy się  to: „Hołd Pruski” i „Wernyhora” Jana Matejki, „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego” a także „Czwórka” Józefa Chełmońskiego.

W Galerii Sztuki, oprócz podziwiania obrazów, czekała nas niespodzianka: pani przewodnik przygotowała dla nas mini warsztaty malarskie. Na przygotowanych przez panią kartkach ze szkicem portretu, wzorując się na tych znajdujących się w Galerii, mieliśmy możliwość wykończyć szkic tak, aby powstał piękny portret. Każdy z nas w tym momencie poczuł się jak wielki artysta i naprawdę wszyscy bardzo przykładaliśmy się do pracy. Dlatego też, w niedługim czasie powstało kilkanaście oryginalnych portretów, obrazów, jakich nie powstydziłby się żaden artysta.

 

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Edyta Toporkiewicz