Miesięczne archiwum: Czerwiec 2016

Kamienica Szołayskich

DSC0046322 czerwca 2016 r. w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele naszego Warsztatu skorzystali z możliwości wyjazdu do Muzeum Narodowego w Krakowie. Tym razem zwiedzaliśmy część Kamienicy Szołayskich znajdującej się w Krakowie na Placu Szczepańskim.

Pani przewodnik oprowadziła nas po Oddziele im. Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, jednego z największych darczyńców Muzeum. Mogliśmy tam podziwiać różnorodne eksponaty sztuki japońskiej zgromadzone przez Jasieńskiego a także zbiór malarstwa i grafiki polskiej z przełomu XIX i XX wieku, zespół sztuki azjatyckiej, kobierce, kilimy, meble i przedmioty rzemiosła artystycznego. Ponadto w Muzeum znajdowały się oryginalne różności z domu Jasieńskiego, który gromadząc wiele cennych rzeczy, pragnął, aby zachowały się one dla przyszłych pokoleń. Jasieński takim sposobem chciał pokazać, że nie tylko Japonia ma swoją piękną kulturę i dzieła sztuki ale także mamy je my, Polacy.

 

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Józef Drożdż

Czytaj dalej

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

DSC0030321 czerwca 2016 r. w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele naszego Warsztatu mieli możliwość wyjazdu do Muzeum Narodowego w Krakowie, aby zwiedzić Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Pani przewodnik, opowiadając ciekawe historie na temat obrazów największych polskich mistrzów, oprowadziła nas po wszystkich 5-ciu Salach znajdujących się w Galerii. Wiele obrazów zrobiło na nas ogromne wrażenie, jednak dzieła, którymi najbardziej zachwycaliśmy się  to: „Hołd Pruski” i „Wernyhora” Jana Matejki, „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego” a także „Czwórka” Józefa Chełmońskiego.

W Galerii Sztuki, oprócz podziwiania obrazów, czekała nas niespodzianka: pani przewodnik przygotowała dla nas mini warsztaty malarskie. Na przygotowanych przez panią kartkach ze szkicem portretu, wzorując się na tych znajdujących się w Galerii, mieliśmy możliwość wykończyć szkic tak, aby powstał piękny portret. Każdy z nas w tym momencie poczuł się jak wielki artysta i naprawdę wszyscy bardzo przykładaliśmy się do pracy. Dlatego też, w niedługim czasie powstało kilkanaście oryginalnych portretów, obrazów, jakich nie powstydziłby się żaden artysta.

 

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Edyta Toporkiewicz

Czytaj dalej

XIV Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach

5518 i 19 czerwca 2016 r. po raz kolejny uczestniczyliśmy w Festiwalu Osób Niepełnosprawnych w Podolanach. W tym roku pojechaliśmy z naszym znakomitym spektaklem „ŻYĆ NIE UMIERAĆ”, który podczas GAUDIUM
w 2015r. zdobył I miejsce. Spektakl ten, również w Podolanach zrobił ogromne wrażenie, a obradujące jury przyznało nam MIEJSCE II i podolańską statuetkę! Jesteśmy ogromnie dumni, że nasza ciężka praca, jaka została włożona w przygotowanie tego widowiska, po raz kolejny została zauważona i tak wysoko oceniona. Cieszymy się także, że już po raz drugi wyjeżdżając z Podolan, zabieramy ze sobą podolańską statuetkę. Jest to dla nas najlepsza motywacja do dalszej pracy, do tego, by podejmować kolejne kroki w naszej warsztatowej „branży aktorskiej”. Tak wysoka ocena świadczy też o tym, że zawsze należy dążyć do wyznaczonego celu poprzez swój rozwój na wszelkich możliwych płaszczyznach. Nie można zrażać się dużą ilością pracy, jaką trzeba wykonać przy każdym spektaklu, nie można zrażać się niepowodzeniami podczas prób,  a przede wszystkim trudnościami wynikającymi z niepełnosprawności, ale należy je wspólnie przezwyciężać by później móc cieszyć się osiągnięciami.

Jako zdobywcy II miejsca, na podolańskiej scenie  nasz spektakl prezentowaliśmy także w drugim dniu Festiwalu podczas Gali Laureatów. Po odebraniu nagrody i statuetki, w pełni zrelaksowani mogliśmy korzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Iwona Kubat

Czytaj dalej

XIII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych – Gnojnik

DSC0980516.06.2016r. przedstawiciele naszego Warsztatu wzięli udział XIII Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej w Gnojniku przez WTZ z Zawady Uszewskiej oraz Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń”.

Wśród konkurencji sportowych, w których braliśmy udział, znalazły się: rzut piłką lekarską, łowienie ryb, rzut woreczkiem, sztafeta mieszana i piłki do celu – chusta animacyjna.

Pomimo usilnych starań i ogromnego poświęcenia wszystkich naszych zawodników, tym razem nie udało nam się zdobyć żadnego pucharu, ale na zakończenie Spartakiady otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz nagrodę za udział.

Tekst: Marzena Palka

Zdjęcia: Maria Dziecic

Czytaj dalej